Návod, jak si vybrat neopren
27. 2. 2024
Tipy a rady, jak si správně vybrat neopren. V našem článku se dočtete, jak neopren funguje, jakou zvolit tloušťku a jak o neopren pečovat.
Jak funguje neoprenový materiál
Neoprenový materiál je optimální díky svým vynikajícím termoizolačním vlastnostem. Neopren je pružný kaučukový materiál s pěnovou strukturou (uzavřené bublinky vzduchu uvnitř materiálu). Neopren je sám o sobě nepropustný (pokud se nejedná o suchý oblek), vždy se dostane voda přes okraje a švy (vyjma podlepené švy). Neopren funguje tak, že si pod sebou uchovává tenkou vrstvičku vody, která se nachází mezi neoprenem a pokožkou. Kontakt s vodou a teplo z našeho těla pak způsobí, že se voda ohřeje, získává izolační schopnosti a brání tak možnému prochladnutí ze studené vody.
Základní funkce neoprenu
- Tepelná ochrana
- Ochrana proti oděru – neopren snižuje riziko odřenin o kameny či korály.
- Pružnost a flexibilita – neopren je elastický materiál, což zajišťuje flexibilitu a volnost pohybu.
- Ochrana před slunečním zářením - všechny neopreny poskytují vysokou úroveň ochrany proti škodlivému slunečnímu záření.
Jakou velikost neoprenové obleku zvolit?
Při zkoušení by měl být neopren snadno zapínatelný a měli byste v něm moci pohodlně provést dřep. Konce rukávů by měly sahat těsně nad zápěstí a na nohách těsně nad kotníky, i když to může záviset na vaší výšce. Zároveň by neměl nikde tvořit sklady z nadbytečného materiálu, což se obvykle stává v oblastech rozkroku a podpaždí, proto je důležité tyto partie pečlivě zkontrolovat. Neopren by vás také nikde neměl škrtit nebo být příliš těsný. Příliš těsný neopren omezí vaši svobodu pohybu, může způsobit špatné prokrvení končetin, což vede k rychlejší únavě a ztrátě síly, zejména v oblasti paží. Neoprenový oblek by měl na těle perfektně přiléhat, nesmí obsahovat žádné volné části, kde by se mohla shromažďovat voda, zároveň by měl zajišťovat pohodlí při pohybu. Pokud vám nesedne standardní střih konfekčních neoprenů, naše švadlenky dovednou provést drobné úpravy, aby vám oblek maximálně pasoval.
Pokud budete pořizovat oblek přes e-shop, doporučujeme se změřit a porovnat míry s velikostní tabulkou výrobce.
Základní rozdělení neoprenů
- Neoprenový short - krátký model určený pro teplejší vody s tloušťkou materiálu od 0,5 - 3 mm.
- Neoprenová kombinéza (celotělový neoprenový oblek) - vhodný pro široké spektrum teplot od teplých po chladné vody, s tloušťkou materiálu v rozmezí 0,5 až 8 mm.
- Neoprenové raftové kalhoty nebo-li Long John – vhodné do všech typů lodí, zejména pro raftaře.
- Suchý neoprenový oblek (neoprenový sucháč) – jak již název napovídá, zajišťuje úplnou vodotěsnost.
Můžete se také setkat s rozdělením neoprenů na mokré a polosuché. Mokré a polosuché neopreny jsou konstrukčně shodné. Polosuché obleky zajistí však lepší tepelný komfort díky těsnícím manžetám na rukávech a nohavicích, které omezují vniknutí vody do obleku. Když bychom to shrnuli, tak „mokráče“ jsou vhodné do teplejších vod, kde protékání vody tolik nevadí, naopak polosuché obleky do vod studenějších.
V naší nabídce si máte možnost vybrat – dámské neopreny, pánské neopreny a dětské neopreny, v různých tloušťkách, barvách a od několika prověřených výrobců.
Zip vpředu nebo vzadu?
Toto doporučení nelze jednoznačně určit, vždy záleží na individuálních preferencích. Obecně lze však říct, že na potápění bychom doporučili neopren se zipem vzadu, v přední části má tento neopren u krku „stojáček“ a tak lépe těsní a dostane se do něj méně vody. Na ostatní vodní sporty jako paddleboarding, surfing, windsurfing, aj. lze volit zip vpředu, a to také i na šnorchlování v teplých vodách.
Neoprenový short nebo kombinézu?
Na šnorchlování za slunečného počasí se obvykle volí neoprenové shorty. Krátký neopren skvěle chrání střed těla a udržují ho v teple. Pokud plánujete šnorchlovat déle nebo ve studenější vodě, doporučujeme použít neoprenovou kombinézu. To platí také tehdy, pokud by ve vodě hrozilo riziko odřenin o kameny či korály. Čím větší hloubka, tím větší zima, potápěčům doporučujeme neopreny s kuklou, případně zakoupit neoprenovou kuklu zvlášť. Na vodní sporty, jako paddleboarding, surfing, wakeboarding, aj. se často využívá neoprenová kombinéza nebo short 3 mm, zajišťují dobrou tepelnou izolaci a pohyblivost. Vždy je třeba však zohlednit teplotu vody.
Tloušťka neoprenu
Tloušťka neoprenu je udávána v milimetrech. Tloušťka použitého materiálu nejvíce ovlivňuje naše tepelné pohodlí a celkové vnímání. S rostoucí tloušťkou neoprenu se zvyšuje jeho schopnost izolace a tím i pocit tepla. Na druhou stranu, s narůstající tloušťkou neoprenu se snižuje pohyblivost.
Orientační tabulka teploty vody a tloušťky/typu neoprenu
Péče o neoprenový oblek
Po každém použití v mořské nebo bazénové vodě je důležité oblek jemně opláchnout v chladné vodě a pověsit na kvalitní, široký věšák, aby se předešlo poškození v oblasti ramen. Vyvarujte se sušení obleku na přímém slunci. Nejdříve nechte uschnout vnitřek obleku, poté jej otočte naruby a sušte i zvenčí. Občas oblek vyperte v ředěném pracím prostředku nebo ideálně speciálním šampónem na neopren. Neoprenový oblek by se nikdy neměl ždímat. Nesprávné uskladnění obleku ve složeném nebo zmuchlaném stavu může vést k jeho poškození, praskání či roztržení materiálu. Pro uložení obleku je nejlepší suché, temné místo daleko od zdrojů tepla, kde bude oblek zavěšený.