Potápění v suchém obleku Agama Extra Plus
23. 9. 2020
Profesionální potápěč a instruktor s 23 letou praxí Jiří Urban testoval náš suchý oblek Agama Extra Plus. Přečtete si shrnutí jeho poznatků.
Specifikace obleku Agama Extra Plus
Z hlediska rozdělení potápěčských obleků se jedná o potápěčských suchý oblek s konstantním objemem. Oblek je vyroben z trilaminátového materiálu se svrchní vrstvou z Cordury (oblek je vhodný pro všechny úrovně potápění - rekreační, profesionální i technické), oblek je vybaven plastovým vodotěsným zipem s vnějším ochranným zipem taktéž z plastu, na stehnech jsou našité opravdu prostorné kapsy na doplňující materiál (dekobojka, záložní maska, řezací nástroj,…) uvnitř kapes jsou D kroužky. Oblek je dále vybaven napouštěcím ventilem SI TECH na hrudníku a vypouštěcím ventilem SI TECH na levé paži. Konkrétní oblek je vybaven silikonovými manžetami na krku i na zápěstí.
Oblek z hlediska oblékání a svlékání
Oblek nabízí velice pohodlné oblékání i svlékání. Délka a způsob střihu obleku je vhodný i pro mohutnější postavy. Oblek je vybaven nastavitelnými šlemy pro lepší pohyblivost a přizpůsobení výšky menších osob, oblek je navíc vybaven stahovacím bederním pásem. Neoprenové pogumované boty při nazouvání a vyzouvání nevyžadují nadměrnou sílu ani speciální pohyb. Oblek je z vnitřní strany z hladkého materiálu (nylon), takže neklade při oblékání a svlékaní žádný mimořádný odpor. Potápěč v průměrné tělesné a pohybové kondici je schopen se sám do obleku obléct, zapnout se a následně vysvléct bez cizí pomoci. Pro snadnější oblékání doporučuji lubrikovat manžety např. mýdlovou vodou.
Samotný ponor
V obleku jsem osobně provedl několik ponorů ve sladké vodě v České republice (lomy, přehrady). Oblek neklade žádný výrazný odpor proti požadovanému pohybu pod vodou. Plavání i vyvážení je velice příjemné. Ve srovnání s lehčím typem suchého obleku Agama Light je např. v Drill nepatrně pracnější, ale to závisí na individuálních proporcích potápěče. V zásadě lze konstatovat, že pohyb v obleku je velmi příjemný.
Údržba a skladování
Oblek nevyžaduje žádné speciální nebo nadstandardní zacházení. Důležité je jeho uschnutí, které je vzhledem k materiálu delší než např. u obleku z termoplastického polyuretanu nebo gumy. Materiál je však jeden z mechanicky nejodolnějších, který se na obleky ve světě používá. Po potápění je nezbytné oblek nechat uschnou jak z venku, tak zevnitř. Plastový zip je potřeba lubrikovat dle návodu výrobce. Doporučuji jednou za čas provádět dezinfekci vnitřní části obleku např. naředěným incidinem. Údržba krčních a zápěstních manžet záleží na materiálu např. latexové naklouzkujeme, silikonové jen očistíme, případně lubrikujeme mýdlovou vodou před použitím i při vysvlékání, ulehčí to sundávání jednotlivých manžet. Skladování obleku je doporučováno v rozbaleném stavu nejlépe pověšený na robustním ramínku ve větrané místnosti bez možnosti přístupu UV záření.
Závěrečné vyhodnocení
Jako potápěč a instruktor s 23 letou praxí v rekreačním i profesionálním potápění a potápění u složek integrovaného záchranného systému mohu doporučit oblek pro širokou skupinu potápěčů různých úrovní. V případě zájmu o oblek doporučuji použít silikonové manžety pro snadnější oblékání i výměnu poškozených částí, dále doporučuji doplnit neoprenovou kulkou s oboustranně hladkou těsnící linií ze slabšího neoprenu, případně doplnit výpustným ventilkem na kuklu z důvodu lepší těsnosti při použití s celoobličejovou maskou. Dále doporučuji nechat oblek vybavit zesílením na exponovaných místech (kolena, zadek). Obrovskou výhodou obecně všech obleků od tohoto výrobce je dostupná cena a poskytovaný záruční i pozáruční servis, kterým vyřešíte potřebnou opravu velice rychle a kvalitně.
Poznámka: Upozorňuji, že oblek vzhledem k materiálu není určený pro použití v chemicky a biologicky kontaminovaných vodách.
Vypracoval: Mgr. Jiří Urban, 3. září. 2020